Czym jest mapa do celów projektowych?
Treść mapy do celów projektowych bywa różna. Regulują ją odpowiednie rozporządzenia. Często taka właśnie mapa jest jedynym obrazem działki, jaki zna projektant, musi być więc dokładna. Objaśnienia dotyczące umieszczonych na mapie zasadniczej do celów projektowych symboli znajdują się w rozporządzeniu tzw. BDOT. Bywa jednak, że zleceniodawcy zamawiają mapy dużo bardziej zaawansowane. Nasza firma dostosuje się do Państwa potrzeb.
Zakres mapy geodezyjnej
Zakres mapy do celów projektowych powinien być szeroki. Już na etapie zlecania wykonania mapy do celów projektowych nasz geodeta podejmie rozmowy z inwestorem czy też architektem, rozmowy dotyczyć będą planowanej inwestycji. Wiele pozornie niemających wpływu na budowę szczegółów (na przykład odległość budynku od granicy terenu) ma ogromne znaczenie. Duża ilość czynników wpływa na zakres mapy, czyli na wielkość umieszczonej na niej powierzchni. Przekłada się to na koszt mapy projektowej. Przy wykonywaniu map, także mapy hybrydowej czy mapy powykonawczej, pomaga nowoczesna technologia.
Metody wykonywania map geodezyjnych do celów projektowych
Zatrudnieni przez firmę pracownicy posiadają uprawnienia i umiejętności, które pozwalają wykorzystywać przy pomiarach geodezyjnych drony. Zakres mapy do celów projektowych wykonanej z drona może być niezwykle rozległy, przy czym wszelkie pomiary pozostają precyzyjne.
W naszej pracy wykorzystujemy także klasyczne, tradycyjne metody pozyskiwania danych, takie jak tachimetria z GPS), a także metody fotogrametryczne niskiego pułapu.
Do klasycznej mapy wektorowej możemy dołączyć:
- NMT – numeryczny model terenu,
- NMPT – numeryczny model pokrycia terenu,
- Gęstą chmurę punktów,
- Georeferencyjną ortomozaikę (ortofotomapę),
- Modele warstwicowe.
Mapka geodezyjna musi:
- zawierać aktualne dane na temat ewidencji gruntów i budynków, a także sieci uzbrojenia terenu,
- dokładnie rozgraniczać powierzchnie, tereny o różnych przeznaczeniach,
- wyznaczać położenie zieleni, uwzględniając ewentualną obecność pomników przyrody i innych obiektów znajdujących się na terenie powstającej inwestycji,
- wykonana zostać w odpowiedniej skali (jeśli inwestycja ma powstać na działce budowlanej, skala powinna wynieść 1:500).
Wykonywane przez nas mapy geodezyjne, mapy do celów projektowych, mapy hybrydowe, mapy powykonawcze przyłącza czy mapy powykonawcze budynku (te przygotowywane na przykład na potrzeby przebudowy) cechują się precyzją. Współpracujemy wyłącznie z cenionymi, doświadczonymi fachowcami. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, by mieć pewność, że sprostamy każdemu projektowi. Przyjmujemy zlecenia także na mapy inwentaryzacyjne powykonawcze.
Cena wykonania każdej z map zależy od wielu czynników, między innymi od jej zakresu. Zapewniamy konkurencyjne ceny, przy jednocześnie zachowanej najwyższej jakości świadczonych usług.